ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس

روزی که دفعه اول من رو دیدی که باید تو رختخواب می‌بودم. روزی که بهم پیشنهاد ازدواج دادی دکترها جوابم کرده بودن. این رو می‌دونستی، نمی‌دونستی ؟ شبی که باهام ازدواج کردی آمبولانس برام فرستادن. ساموئل بکت |  همه افتادگان

گوتیک

صفحه اصلی / نقد /

نقد

گوتیک

نویسنده: فرد باتینگ
مترجم: علیرضا پلاسید
نقد
ناشر: نشر افراز
تاریخ انتشار: 1389
280 صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  16,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  گوتیک چیست؟ ریشه‌های آن کدام است؟ چه آثاری را گوتیک می‌نامند؟ رابطۀ ادبیات گوتیک با معماری گوتیک چیست؟ گوتیک تنها و تنها روایت‌های وحشت یا هراس است؟ در سده بیستم گوتیک به چه شکلی درآمد و گوتیک پست مدرن چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا گوتیک فراورده ذهن‌های نافرهیخته است؟ آیا ناهم‌سازی اخلاقی، سیاسی و ادبی در داستان گوتیک جلوه‌ای از حرکت‌هایی است که به جبران نازک‌خویی و زیاده‌رویی در خیال‌پردازی ایجاد شده است؟ آیا گوتیک به پایان خودش نزدیک شده است؟ این‌ها پرسش‌هایی است که در مواجهه با ادبیات یا سینمای گوتیک به ذهن می‌آید و "فرد باتینگ" سعی دارد در کتابی که به نام "گوتیک" تألیف کرده است به آن‌ها پاسخ دهد.

  باتینگ در "گوتیک" خصوصیات "گوتیک" و چرایی تولیدش و استقبال مخاطبان از آن را بررسی می‌کند و به کند و کاو آثار نخستین گوتیک در سده هجدهم می‌پردازد. اشباح، هیولاها، خون‌آشام‌ها، هراس‌ها چگونه به ادبیات و سینما راه پیدا کردند؟ آثار گوتیک و نا‌هم‌سازی پریشان کننده آن‌ها را می‌توان جلوه‌ای از ترس و دلهره دانست، دلهر‌هایی که محصول بی‌اعتمادی به دگرگونی‌ای است که حاصل خردگرایی و روشن‌گری است.

  باتینگ در این کتاب در جست و جوی تاریخ گوتیک است. از ریشه‌های اصلی آن در سده هجدهم تا قرن حاضر.   نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر