ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس

زندگی مثل یه کتاب دوست‌داشتنی‌یه، مثل یه بچه‌ست که بغل دست‌مون داره بازی می‌کنه، مثل ابزاری‌یه که می‌گیریم دست‌مون و ازش استفاده می‌کنیم، مثل یه نیمکته که شبا دم در خونه‌مون روش استراحت می‌کنیم. (...) زندگی شاید هم واقعاً چیزی غیر از خوشبختی نباشه. ژان آنوی |  آنتیگون

اسب‏‌هاى آسمان خاكستر مى‏‌بارند

صفحه اصلی / نمایشـــــــــنامه / دورتادور دنیا نمایشنامه

نمایشـــــــــنامه

اسب‏‌هاى آسمان خاكستر مى‏‌بارند

نویسنده: نغمه ثمینی
نمایشـــــــــنامه
ناشر: ناکجا، نشر نی
دورتادور دنیا نمایشنامه
تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
۱۴۴ صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  7,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  بدیهی است كه سیاوش كه محكوم به گناه ناكرده است، باید در دل آتش فرود رود و اگر بی‌گناه باشد سالم از آن بیرون بیاید.سیاوش اسطوره‌ای است كه زندگی‌ای كاملاً تراژیك و غمبار دارد. همین انتخاب خود بهترین زمینه و پتانسیل را فراهم می‌كند كه با هر نوع نگاهی بتوان به یك متن دراماتیك رسید. نغمه ثمینی هم با متفاوت‌ترین و نوین‌ترین نگاه ممكن ”سیاوش” را مورد كنكاش قرار می‌دهد تا با احیای چنین اسطوره‌ای، مخاطب با او آشنا شود، كه بودن چنین اسطوره‌‌هایی دال بر نجابت یك ملت است و اگر امروز چنین شخصیت‌هایی حضور كمرنگی در جامعه دارند، خبر از بیچارگی‌های رایج می‌دهد.

  عملكرد ثمینی در زمان نگارش «اسب‌های آسمان خاكستر می‌بارند» نوعی اقتباس آزاد و دراماتورژی نوین است. آزاد از این جهت كه ثمینی خود را در قید و بند اسطوره ”سیاوش” قرار نمی‌دهد، بلكه از منظر خود كه تكنیك زمینه‌ساز آن است، سیاوش را مورد كنكاش قرار می‌دهد. دراماتورژی نوین هم به لحاظ اتفاقاتی است كه در متن و اجرا، اسطوره را به زمان حال می‌آورد و آن را امروزی می‌نماید. ”سیاوش” در«اسب‌های آسمان خاكستر می‌بارند» صرفاً یك اسطوره مكتوب و كهن نیست، بلكه این شخصیت تمثیلی از انسان امروز با نداشته‌های بسیارش است. انسانی كه در زمانه حاضر تن به جنگ، گریز، غربت نشینی و عدم ارتباط می‌دهد و دیگر از آن حالت حقیقی خود مبرا می‌شود.

  رضا آشفته  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر